Co je to DOSBox?
Program DOSBox slouží k emulování MS-DOSu, který v nových moderních systémech nenajdeme. Navíc, pokud to kokrétní hra vyžaduje, dokáže upravit dočasně výkon počítače, aby byl zážitek z hraní co nejvěrnější.


Jak jej získat?
Není potřeba shánět. Hry na tomto webu, pokud je to potřeba, ho mají integrovaný. Stačí stáhnout požadovanou hru a hrát.


Jsou i jiné emulátory?
Samozřejmě ano. Jeden z emulátorů, který spouští pár dalších her tady na webu je ScummVM. Zaměřuje se převážně na adventury a hra přes něj by měla být také nakonfigurována pro okamžité hraní.


Co když potřebuji spustit jinou hru z jiného webu?
V tom případě musíte mít DOSBox nainstalovaný v počítači. Poté stačí spouštěcí soubor ze složky se hrou přetáhnout na ikonu DOSBoxu. V tu chvíli by se hra měla spustit.


Co dělat, když se hra seká?
Hry ze Smetiště her by měly být předem nastavené, pro co nejlepší a nejautentičtější zážitek. Pokud by přece jen hra běžela příliš pomalu (nebo naopak příliš rychle), stačí přímo v dané hře upravit výkon CPU klávesami CTRL+F11 (snížení výkonu), nebo CTRL+F12 (zvýšení výkonu). Po několika stisknutích by hra měla běžet líp, avšak pozor na opačný problém.


Jak zrušit celoobrazovkový mód, popřípadě jak ho zapnout?
Klávesovou zkratkou ALT+ENTER.


Hra nemá správný poměr stran a je příliš roztáhlá?
V tom případě je potřeba přímo ve složce se hrou otevřít složku DOSBox, a poté v poznámkovém bloku otevřít dosbox.conf. Důležité jsou parametry fullresolution, windowresolution a output. U rozlišení lze zkusit zadat 0x0, u výstupu dát overlay, popřípadě ddraw, nebo jiný.


Jak mám hru vypnout?
Některé hry mají netradiční vypínání, popřípadě dokonce žádné. Pokud si nevíte rady, není jednodušší varianta, než hru vypnout známou klávesovou zkratkou ALT+F4. Popřípadě vypnout po zrušení celoobrazovkového módu.


Hra běží přímo pod Windows, ale nejede mi?
Některé modernější hry nepotřebují emulátor. Spouští se klasickým souborem aplikace. Pokud jsou potřeba konkrétní kroky k zdárnému spuštění, naleznete je zde na webu u konkrétní hry. Pokud i přesto nefunguje, zkuste upravit kompatibilitu, spustit jako správce, upravit barevnou hloubku, apod.. Pokud nic nebylo úspěšné, lze se zkusit poradit v rubrice Diskuze tady na webu, popřípadě hledat návod kdekoliv na internetu.


Kam se obracet v případě problémů?
Pokud vám hra nefunguje, nebo nějakým způsobem blbne, lze napsat do rubriky Diskuze tady na webu, nebo přímo mě na mail - horacek.l@email.cz.