Logo Osadníci
Osadníci
MDF Rok vydání: 1996 Velikost: 61.6MB Staženo: 27x OHODNOTIT HRU
Jedna hvězda pro špatnou, pět hvězd pro skvělou hru. Hodnoťte podle Vašeho nejlepšího uvážení. Děkuji za názor!
Aktuálně hra obdržela průměrné hodnocení: nehodnoceno
Dosud hodnotilo 0 uživatelů.
Uživ. hodnocení: žádné DOPLŇKY DO HRY
STÁHNOUT ZDARMA
Právě stahujete požadovanou hru do vašeho počítače...
Budu moc rád, když danou hru ohodnotíte.

Díky, užívejte si staré hry!
Osadníci, v originále Polanie, je první polská realtime strategie. Na svědomí ji má studio MDF roku 1996 pro systém MS-DOS. O sedm let později vyšlo i pokračování Polanie II. V česku zařídila distribuci firma Vochozka Trading, díky které vznikla kompletní česká lokalizace včetně dabingu.

Hra nabídla celkem 25 misí, založených na zápletce fiktivního vůdce Mirka, který se vrací z výpravy do svého rodného města. Město však najde v troskách a Mirkovi tak nezbývá nic jiného, než se pokusit znova budovat a porazit nepřítele. Nepřítel nemá ani odlišné, nebo speciální jednotky, ani budovy.

Jedná se o poměrně klasickou strategii ve stylu Warcraftu. Hlavní a jediná surovina je tady mléko, které se plní do svislého baru. Jak originální, nikdy však přesně nevíte, kolik mléka máte. Co je trochu zvláštní, že za mléko si kromě jednotek stavíte také budovy. Dojení krav je však poměrně zdlouhavé a hlavně nelze šetřit surovinu na horší časy, protože jeden plný ukazatel vám může spolknout jedna budova, nebo jednotka. Co se mi naopak líbilo, že například kasárna má omezený počet jednotek, poté je potřeba postavit stejnou budovu znova. Docela originální a přitom vcelku realistické.

Výhodou hry je také označování neomezeně velké armády. Na druhou stranu jakákoliv větší skupina jednotek je kontraproduktivní, protože umělá inteligence a pathfinding je katastrofální. Pokud jiná jednotka stoupne na místo, kudy chce jít ta aktuální, okamžitě se otáčí a zkusí cestu oklikou, popřípadě se zastaví úplně. Další nesmysl je uživatelské prostředí. Funkční tlačítka se objevují nebo mizí, podle toho, jakým obsahem mléka disponujete. Potom však není úplně jasné, co v jaké budově lze dělat. Stačilo by, kdyby tlačítko zešedlo a zůstalo neaktivní. Stejně tak v rozhraní chybí jakékoliv textové popisky, takže než si hru osvojíte, nebudete vědět na co klikáte. Technicky je hra na úrovni Warcraftu z roku 1994, český dabing je čistě amatérský.
Pár originálních nápadů, neomezené označování jednotek.
Uživatelské rozhraní, zastaralá grafika, amatérský český dabing, tupá umělá inteligence a pathfinding.
2