Co je to DOSBox?
Program DOSBox slouží k emulování MS-DOSu, který v nových moderních systémech nenajdeme. Funguje na principu virtuálních systémů. Bez něj by byly naše oblíbené hry z 80. a 90. let nespustitelné. Jedině nainstalováním Windows 95, 98, nebo přímo DOSu, což není zrovna praktická volba. Kromě toho umí zpomalit váš moderní počítač natolik, aby se výkonově podobal historickým strojům z minulého století.


Je používání DOSBoxu bezpečné?
Není se čeho obávat. Dosbox sice upravuje výkon PC, nebo vytváří virtuální DOS, ale po vypnutí programu se vše ruší a váš počítač je jako před prvotním spuštěním.


Jak jej získat?
Program je zcela zdarma k dostání v nejnovější verzi na oficiálních stránkách http://dosbox.com, nebo na tomto webu v sekci Ke stažení, která na ně odkazuje.


Jaké operační systémy podporuje?
Prakticky všechny Windows, MAC OS, Linux, ale její modifikace běží i na smartphonech s OS Android, nebo IOS.


Jak jej zprovoznit?
Jedná se o jednoduchý instalátor, který po spuštění nainstalujte do systému vašeho počítače.


Jak přes něj spustit hru?
Po zapnutí programu se objeví klasický příkazový řádek. Pomocí několika příkazů se spustí požadovaná hra. Bližší informace v sekci Jak jej používat.


Co dělat, když se hra seká?
Pokud spustíte hru a neběži plynule, je dost pravdepodobné, že DOSBox snížil výkon počítače až příliš. Pokud se vrátíte do příkazového řádku a několikrát zmáčknete klávesovou zkratku CTRL+F12, plynulost by se měla zlepšit (viz. sekce Jak jej používat).


Jak zvětšit hru přes celý monitor?
Klávesovou zkratkou ALT+ENTER (viz. sekce Jak jej používat).


Kam se obracet v případě problémů?
Pokud se vám spuštění hry i přes můj návod nepodařil uskutečnit, je možné mě kontaktovat buď zde v sekci poradna, nebo přímo osobně přes můj e-mail.