Logo Rampart
Rampart
Atari Rok vydání: 1992 Velikost: 2.3MB Staženo: 6x OHODNOTIT HRU
Jedna hvězda pro špatnou, pět hvězd pro skvělou hru. Hodnoťte podle Vašeho nejlepšího uvážení. Děkuji za názor!
Aktuálně hra obdržela průměrné hodnocení: 4.0/5
Dosud hodnotilo 1 uživatelů.
Uživ. hodnocení: 4.0/5 DOPLŇKY DO HRY
V multiplayeru střílejte do soupeřových hradeb u okraje obrazovky nebo vody. Méně prostoru ztěžuje opravování.

Pokud si hru chcete plnohodnotně užít, doporučuji zahrát s kamarády v muzeu Arcade her v Červeném Újezdu.
STÁHNOUT ZDARMA
Rampart je hra, která kombinuje žánr akční střílečky, logického uvažování a rychlého rozhodování. Považuje se za předchůdce her, známých dnes jako Tower Defense. Původně roku 1990 vyšla na arkádovém automatu s ovládáním pomocí velkého trackballu. A odtud mám i já nejčerstvější zkušenost, díky které přidávám tuto hru na Smetiště.

Hráč má za úkol bránit svoje území ohraničené velkou zdí obklopující jeden nebo více hradů, zvětšovat území, vyzbrojovat se kanóny a zničit nepřítele. Hra se rozděluje na tři etapy. Stavitelská část je částečným klonem Tetrisu. Pomocí kostek různých tvarů skládáte zeď, která musí kompletně uzavírat alespoň jeden z hradů. Čas je neúprosný, proto je potřeba reagovat rychle, jak už jsem psal v úvodu recenze. V druhé části rozdělujete děla do vámi osídlené oblasti. Počet děl, které budete mít k dispozici závisí na tom, jak se dařilo ve stavitelské části. V poslední nejakčnější části se snažíte vašimi děly zlikvidovat nepřítele. Pokud zlikvidujete dostatečný počet lodí, vyhrajete. Pokud nedokážete ohradit jeden z hradů v časovém limitu, hra končí neúspěchem.

V režimu dvou nebo tří hráčů je hra skoro totožná, akorát místo boje proti nepřátelským lodím likvidujete soupeřovu pevnost, tak jako on vaši. To vše v reálném čase. Je možné ničit soupeřovy hradby, které pokud nestihne dostavit, hra končí vaším vítězstvím. Pokud se rozhodnete likvidovat jeho děla, sniží se mu tím palebná síla. Po předem stanoveném počtu kol (lze nastavit i nekonečně kol) vyhrává ten, kdo jako poslední přežil, nebo ten s nejvyšším skóre.

Rampart je nenápadná hra, která není ani graficky, ani tématicky úplně na první pohled atraktivní. Proto nevzbudí u široké veřejnosti moc velký úspěch. Obrovskou předností ale je, že je hra velmi jednoduchá na pochopení a hlavně v multiplayeru s kamarády velice zábavná. DOSová verze je plnohodnotnou předělávkou původní hry, jen je trochu náročnější se domluvit na periferiích jednotlivých hráčů.
Velmi jednoduché a zábavné herní pravidla, ideální hra pro utkávání se ve více hráčích, SP a MP se od sebe odlišují.
Neatraktivní grafika, po čase možná repetetivnost.
9