Logo Contra
Contra
Banana Development Rok vydání: 1988 Velikost: 1.6MB Staženo: 9x OHODNOTIT HRU
Jedna hvězda pro špatnou, pět hvězd pro skvělou hru. Hodnoťte podle Vašeho nejlepšího uvážení. Děkuji za názor!
Aktuálně hra obdržela průměrné hodnocení: nehodnoceno
Dosud hodnotilo 0 uživatelů.
Uživ. hodnocení: žádné DOPLŇKY DO HRY
Pozor na ovládání - pokud se hráč dá do pohybu, je potřeba jej zastavit speciální klávesou.
Pohyb
Zastavení pohybu
Střelba
Skok
STÁHNOUT ZDARMA
Contra je známá dvourozměrná akce od světového japonského studia Konami. Všichni známe verzi pro konzole NES, popřípadě tu z arkádových automatů. DOS verze pro evropský trh vyšla pod názvem Gryzor od společnosti Banana Development. O kvalitách originálu není pochyb, ale co počítačová verze?

V roce 2631 spadl meteorit do souostroví Galuga, kousek od Nového Zélandu. O dva roky později se ostrova zmocnila teroristická organizace, která si říká Red Falcon. Dva elitní mariňáci Bill Rizer a Lance Bean mají za úkol se probojovat do nitra ostrova a zlikvidovat nepřátelské uskupení. Brzy se však zjistí, že za vše může mimozemská invaze..

DOSová Contra se snaží kopírovat hratelnost z konzolové verze. Jednotlivé mise jsou docela podobné - první mise je v džungli s bočním scrollováním, druhá v tunelu s pseudo prostorovým pohledem za hlavním hrdinou. Pak následuje level s vertikálním scrollingem, a tak dále.. Podobné je to i s výběrem zbraní. Ve hře je jich několik a skrývají se v orlicích, nebo po sestřelení speciálních nepřátel. Každá zbraň má svoje specifické písmeno. Nejlepší je samozřejmě legendární S - Spread Gun. Ty lze navíc zkombinovat s eRkem, což zrychluje kadenci jednotlivých výstřelů.

Mnoho kritiky zatím nezaznělo, ale to v tento okamžik končí. Původní Contra obsahovala fantastický soundtrack, tato verze je téměř bez zvuku, o hudbě samozřejmě nemluvě. Grafika je taky velmi špatná a nelze ji ani náhodou srovnávat s původními verzemi. Obsahuje pouze 4 barvy a i přes zastaralou grafiku nedokáže dostatečně plynule simulovat scrolling. Samotné ovládání na klávesnici je jeden velký chaos. V původní verzi postava zastaví, pokud pustíte směrovou klávesu. Tady k zastavení musíte zmáčknout prostřední klávesu, jakoby hra počítala pouze s joystickem. Velmi nepovedené ovládání v kombinaci s nízkou plynulostí dělá hru téměř nehratelnou. Tato verze Contry je jasnou ukázkou, že herní konzole byly v osmdesátkách mílové kroky před osobními počítači s MS-DOSem. Ostuda pro tak silnou značku.
Contra v DOSu pro osobní počítače.
Absence soundtracku, zaostalá grafika, tragické ovládání, nezvládnutý scrolling, prakticky všechno je na té hře špatně.
1