Hovniválové jsou českou point-and-click adventurou vyvinutou pro zastaralý MS-DOS roku 1998 pražskou společností Centauri Production. Ti vydali jako svou prvotinu Rytíře Grálu, poté Horké léto 2, nebo Pohádku o Mrazíkovi.
Jerry se vrací z projížďky na skateboardu a zabloudí na půdu starého baráku, kde z prachu na zemi vykukuje křídový obrys těla, který se většinou dělá při vyšetřování vraždy. Jerry se posadí na židli a začte se do otevřeného komiksu. Úderem dvanácté hodiny ho komiks pohltí a uzavře v jeho kresleném světě. Aby se vrátil do skutečného světa, musí si zahrát ve čtyřech různých příbězích a pomoct jejich hrdinům překonat překážky.
Po zahájení nové hry z povedeného menu, si zvolíte snadnou, nebo těžkou obtížnost. To v adventurách, obzvláště českých, nebývá zvykem. Těžká verze obsahovala sebrání určitých předmětů v konkrétních časech příběhu a vyžadovala více akcí k dokončení hádanek. Jinak se jedná o poměrně tradiční adventuru, ve které kombinujete předměty, zkoušíte tzv. všechno na všechno, prohledáváte prostředí a komunikujete s jinými postavami. Obrovský kámen úrazu vidím v zastaralé technice ovládání. Abych to přiblížil – v první polovině devadesátých let se adventury ovládaly příkazy. Aby hráč otevřel dveře, dám příkaz otevři, aby vzal předmět, příkaz vzít, promluvit příkazem mluvit, a tak dále... V roce 1998 už adventury tuhle funkci provádějí automaticky, jako třeba v Poldovi. Tady to funguje ještě po staru a navíc občas trochu zmatečně.
Graficky je hra zajímavá, avšak spíše nápadem, než zpracováním. Design v komiksovém hávu, navíc každou kapitolou trochu odlišný, je skvělé rozhodnutí. Musel by jej ale nakreslit někdo, kdo viděl komiks alespoň z rychlíku, anebo v něm. Třeba takový Comix Zone na Segu Genesis je vzorovou ukázkou, jak na to. Když to shrneme, Hovniválové jsou na svou dobou vzniku velmi průměrnou hrou. A to především nevýraznou grafikou, obtížností a slabým příběhem, který nemotivuje k postupu vpřed.
Zajímavé filmové sekvence, komiksové prostředí je dobrý nápad, český dabing.