Logo Paranoia!
Paranoia!
Phoenix Arts Rok vydání: 1995 Velikost: 6.2MB Staženo: 5x OHODNOTIT HRU
Jedna hvězda pro špatnou, pět hvězd pro skvělou hru. Hodnoťte podle Vašeho nejlepšího uvážení. Děkuji za názor!
Aktuálně hra obdržela průměrné hodnocení: nehodnoceno
Dosud hodnotilo 0 uživatelů.
Uživ. hodnocení: žádné DOPLŇKY DO HRY
V adresáři se hrou je textový dokument NAVOD27, který funguje jako manuál ke hře.
STÁHNOUT ZDARMA
Paranoia! je první česká realtime strategie vytvořená Denisem Černým a Radkem Ševčíkem a společností Phoenix Arts. Původním záměrem bylo zkusit vytvořit pro nekomerční účely vylepšený klon legendární Dune II, ale jak plynul čas a rostly náklady, rozhodli se hru začít vyvíjet naplno a později ji nabídnout ke koupi.

Příběh se odehrává roku 2673 na planetě Paranoia v hvězdném systému Beretta, kde už čtyři roky probíhá občanská válka Aponidů, kteří ovládají systém už téměř tři století. Na planetě je téměř všude pustina, jen na některých místech roste rostlina jménem hopsinka. Po objevení hopsinek se zjistilo, že se jedná o strategickou rostlinu a může být klíčem k ovládnutí celé planety a možná i vesmíru. Hráč hraje za původní obyvatele soustavy - Terrany a snaží se získat zpět několik století ztracené území.

Hra v režimu pro jednoho hráče obsahuje deset misí a v každé úrovni musí hráč zlikvidovat nepřátelské území řízené počítačem. Čím pozdější misi hrajete, tím více technologií a jednotek máte k dispozici. Samozřejmě hra je neustále obtížnější. Hlavní a jedinou surovinou jsou hopsinky, které sbírají buď lidští sklízeči, nebo kombajny. Ty se zpracovávají v lihovaru a tam se za ně inkasují peníze. Nejnutnější budovy jsou kromě zmíněného lihovaru ještě elektrárna a výrobna vozidel. Základna se později může rozšířit o radar, základnu pro vojáky, obranné věže a podobně. Bohužel umělá inteligence jednotek je tragická a vlastní jednotky je potřeba si neustále hlídat. Rády se kdekoliv zasekávají, nebo se nechají zlikvidovat nepřátelským útokem, aniž by na něj jakkoliv reagovaly.

Grafika je hodně podobná své přiznané předloze Dune II. Avšak Duna vznikla o tři roky dřív a přes to vypadá rozhodně líp. To není zrovna dobrá vizitka pro hru z roku 95, kdy vyšly takové pecky jako třeba Command & Conquer.. Jako Duna, ne-li horší je i v herních mechanismech. Hra je okleštěna o jakýkoliv vylepšující prvek, nebo náznak originality. Proto ani není divu, že se nedostala mimo hranice naší republiky. Jediné lákadlo vidím pouze v kompletní lokalizaci, ale jinak už pro dnešní hráče je prakticky nehratelná.
První česká RTS, kompletně česká lokalizace.
Pouhý klon Dune II, grafika je extrémně zastaralá, ovládání, umělá inteligence, primitivní herní mechanismy.
3