Wolfenstein 3-D
Vývojář:
Rok vydání:
Velikost:
Počet stažení:
Doplňky do hry:
Ke stažení:
ID Software
1992
1,1MB

ZDE
STÁHNOUT ZDARMA ZDE

Příběh hry se odehrává v roce 1943, kdy se hráč dostane do role spojeneckého špiona B.J. Blazkowicze a je vyslán do nacistické pevnosti Castle Hollehammer. Má za úkol odhalit tajný program Třetí říše s krycím názvem Operation Eisenfaust. Mělo se jednat o snahu nacistů vytvořit dokonalou armádu složenou ze zabitých vojáků. Blazkowicz je během akce zajat, takže se během třech epizod musí probojovat vězením, dozvědět o samotném tajném projektu, zabít Dr. Schabbse a nakonec samotného vůdce.

Wolf 3D jak se mnohokrát označuje, byl asi první masivně rozšířenou FPS hrou a vlastně takový, skoro by se dalo říct, zakladatel žánru. Hrajete z pohledu první osoby, můžete používat až čtyři zbraně a procházíte rozsáhlými lokacemi v pseudo 3D prostoru. Grafika je relativně dost jednoduchá, podlaha a strop je jednobarevný, stěny s nějakou základní texturou, takže v rozsáhlých mapách působí hra jako bludiště.

A tak si ho i spousta lidí pamatuje - jako hru plnou bloudění. Ve hře totiž nebyla možnost prozkoumání mapy a tak se hodně hráčů drželo známého pravidla pravé ruky. Né tedy té nacistické, ale orientační. Člověk obchází všechny dveře po pravé straně kolem dokola. Jednotlivé místnosti jsou skoro všechny jako přes kopírák. Jedno z mála zpestření jsou obrazy na zdech - ať už třeba nacistická svastika, nebo třeba portréty samotného vůdce. Dalších objektů už je ale po skromnu. Jde pouze o nějaké stoly s židlemi, lampy, vázy, nebo sloupy.

Wolfenstein je klasika všech klasik, ale z dnešního pohledu kvůli velké dávce stereotypu už zas tak moc netáhne. Každopádně na vyzkoušeni, popřípadě zavzpomínání doporučuji.
Revoluční hra, která "založila" FPS žánr, jednoduché a přístupné pro každého.
Repetetivnost, jednotvárné lokace, chybí mapa - neustálé bloudění.