Prehistorik
Vývojář:
Rok vydání:
Velikost:
Počet stažení:
Doplňky do hry:
Ke stažení:
Titus Interactive
1991
580kB

ZDE
STÁHNOUT ZDARMA ZDE

Prehistorik je v česku známá a v devadesátkách velmi rozšířená arkádová plošinovka z roku 1991 od francouzského studia Titus Interactive. Hra byla později uvolněna jako freeware.

Hráč ovládá neznámého neandrtálce vyzbrojeného kyjem. Ten dostane při polehávání na stromě chuť na pořádnou flákotu masa a vydává se do světa ji najít. Cílem je tedy projít všech sedm úrovní a sesbírat přitom co nejvíce jídla, aby se naplnil food bar v horní části obrazovky. Jídlo je možné získat na různých místech na zemi, ale hlavně ze zvířat, jako jsou dinosauři, medvědi grizzly a podobně. Ty je možné ulovit kyjem, který je neandrtálcovou základní výbavou. Život je znázorněn ukazatelem energy a lives. Hra navíc obsahuje časomíru, do které je potřeba ukazatel jídla doplnit, takže je nutné nevynechat skoro žádnou potravu.

I když je u nás z nostalgického hlediska považována za velmi oblíbený titul, není ve skutečnosti zdaleka tak dobrá, jak je mnohdy vnímána. Hra trpí na extrémní obtížnost, protože je na poměry plošinovky příliš rychlá. Skok hlavního hrdiny má špatnou trajektorii a blbě se tak cokoliv, byť sebemenšího, přeskakuje. Podobně jsou na tom i akční pasáže s kyjem. Nepřítele zabijete až na několikátou ránu a nepřátelský tvor se vždy dá na útěk, aby se v ten samý moment otočil na vás a zaútočil znova. A to všechno navíc ve velmi nepřirozené rychlosti. Působí to rušivě. Kromě toho hra neobsahuje scrolling obrazovky a umělá inteligence jde bez servítek nekompromisně ihned po vás. Ihned znamená, že se objevíte na obrazovce a nepřátelský tvor zaútočí, aniž by bylo možné včas reagovat.

To jsou všechno fakta, které stařičký Mario zvládal ukázkově na jedničku s hvězdičkou. Tady se prostě sešlo hned několik špatných věcí. Přesto při větší dávce cviku může hra na nějakou dobu zabavit. Hlavně teda i pro její nostalgický efekt.
Pěkná grafika, zajímavé prostředí pravěku, pro spoustu lidí nostalgie. Neuvěřitelně krvavá obtížnost, špatně nastavené skoky i mlácení kyjem.