Doom
Vývojář:
Rok vydání:
Velikost:
Počet stažení:
Doplňky do hry:
Ke stažení:
ID Software
1993
4,9MB

ZDE
STÁHNOUT ZDARMA ZDE

Společnost UAC tajně experimentovala s teleportací na Marsu, až se jednoho dne něco zvrtlo. Z teleportační brány začali vylézat démoni z pekla, kteří zabili nebo posedli všechny ostatní zaměstnance UAC na planetě. Obdržíte zprávu se zběsilým volání o pomoc. Se skupinou dalších vojáků odletíte na záchrannou misi, ale něco se pokazí a vy zústáváte sám. Sám na probojování se celým komplexem.

Ano, příběh není nikterak originální, ani zajímavý. Vlastně v tomto období pronesl Carmack svou slavnou hlášku, že příběh ve videohrách je jako příběh v pornu. Očekává se, že tam bude, ale není zas tak důležitý. A je na tom trochu pravdy, protože hratelnost je i po několika desetiletích přímo famózní. Člověk se občas v Doomovi přistihne, jak s úsměvem kropí vlny nepřátel. Gunplay je i po těch letech opravdu zábavný i když umělá inteligence už hodně zestárla a chovají se vyloženě jen jako terče pro vaši brokovnici.

Grafika a zvuky snesou na svou dobu ty nejpřísnější měřítka. Třeba legendární hudbě z první úrovně není naprosto co vytknout a můžete si ji poslechnout i v sekci na tomto webu. Grafika a id Tech 1 engine byl při vydání hry revoluční. Oproti staršímu Wolfovi 3D přinesl textury podlah i stropů, možnost vertikálního pohybu, paralaxní oblohu. Doom se technologicky dotahoval i na hry o 4 roky novější.

Co dodat? Doom je legenda a nikdo jí to už neodpáře. I proto dostaly všechny další střílečky z devadesátek označení "doomovky". Tuto ikonu akčních stříleček musí znát snad každý, takže netřeba dalšího popisování a vzhůru do likvidování zrůd pekelných!
Na svou dobu revoluční grafika, zábavný gunplay, dobrý sci-fi level design, příjemný soundtrack. Mohlo by to být delší..