Dangerous Dave
Vývojář:
Rok vydání:
Velikost:
Počet stažení:
Doplňky do hry:
Ke stažení:
John Romero
1990
76kB

ZDE
STÁHNOUT ZDARMA ZDE

Dangerous Dave je plošinovka vyvinutá Johnem Romerem původně roku 1988 pro Apple II. O dva roky později byla přeprogramována pro osobní počítače se systémem MS-DOS.

Na počátku samotného vývoje byl hře inspirací legendární Super Mario což Romero bez okolků přiznal. Je tu několik podobností. Tajné úrovně a všeobecně design úrovní, monstra a skákání. Při bližším porovnání je ale jasné, že Dave proti Mariovi nemá šanci. Chybí například plynulé scrollování, což bylo v roce 1988 na počítačích nemožné vytvořit. A když se k tomu přidá rychlost a bohatost animací i grafika, ukazuje se, jak byly osobní počítače na přelomu 80. a 90. let technologicky pozadu. Romero si splnil sen s vlastním Mariem až později po vydání Commander Keenem.

Cílem hry je posbírat zlaté poháry a postoupit do další úrovně znázorněné dveřma. Těch je tady konkrétně deset. Hráč má tři životy a za každých 20 tisíc bodů získává další. V jednotlivých levelech je možné najít zbraň, nebo jetpack, který po omezenou dobu funkčnosti může pomoct překonat větší překážky.

Jak už jsem částečně popsal - technická stránka hry je i s přihlédnutím k době vzniku na velmi slabé úrovni. Grafika je velmi jednoduchá, herní mechaniky taktéž. Zvuky z PC Speakeru jsou tu minimálně, ale aspoň neruší. Počítačový Mario se nekoná. Pokud chcete vydařenější titul, vyzkoušejte raději Commander Keena. Daveovo pokračování je výborné, avšak s touto prvotinou má pramálo společného.
Velmi jednoduché herní mechaniky ihned k pochopení, pistol, jetpack. Slabá grafika, primitivní zvuky, obraz se nescrolluje.