Castle Wolfenstein
Vývojář:
Rok vydání:
Velikost:
Počet stažení:
Doplňky do hry:
Ke stažení:
Muse Software
1984
68kB

ZDE
STÁHNOUT ZDARMA ZDE

Že slavná série Wolfenstein všechno započala známou střílečkou Wolfenstein 3D? Ani náhodou! Prvotinou z tohoto fiktivního hradu byla hra Castle Wolfenstein už z roku 1981 od studia Muse Software pro Apple II. MS-DOS verze byla vydána roku 1984. V první polovině 80. let se jednalo o velmi oblíbený a prodávaný titul.

Hra se odehrává během druhé světové války. Hráč převezme roli spojeneckého válečného zajatce, který je držen v zajetí ve fiktivním hradě Wolfenstein. Po útěku z cely je potřeba najít tajné válečné plány nacistů a uniknout z hradu.

Pobíháte v približně 60ti procedurálně generovaných lokacích s možností střílet, převlékat se za nacistické vojáky, plížit se nebo vykrádat truhlice a obírat padlé. Samotné ovládání je složité, protože kromě ovládání panáčka je potřeba natáčet všemi směry i zbraň. Takže jen tyto dva úkony jsou na 9 plus 9 kláves, což samo o sobě zaměstná dostatečně obě ruce. Uvnitř hradu jsou standardní nacistické stráže a SS Stormtroopeři rozpoznatelní podle jejich neprustřelných vest se znaky SS. Na ty klasická zbraň neplatí a je potřeba je likvidovat granáty. Dveře a truhly je možné otevřít střelbou, ale přitáhnou stráže a pokud truhlice obsahuje munici a granáty, tak explodují. V truhlách se můžou nacházet neprůstřelné vesty, uniformy, tajné dokumenty, ale i kysané zelí, klobásy a pálenka, které nijak neovlivňují hru. Uniformy umožňují postavě projít kolem stráží bez povšimnutí, ale proti Stormtrooperům SS jsou neúčinné. Pokud hráč zemře kvůli nepřátelské střelbě, hra se restartuje se zachovaným rozložením hradu, stejnými truhlami a strážemi. Pokud se zabijete vlastním granátem, hra se restartuje do nově vygenerovaného hradu.

Grafika je samozřejmě vzhledem k době vzniku velmi jednoduchá, avšak díky procedurálnímu generování jen tak neomrzi. Samotná hratelnost je propracovaná. Stealth prvky si později převzalo spousta dalších her. Jen si to chce dát pozor na rychlost DOSBoxu, jeho nastavení pro běžnou rychlost hry je sepsáno v doplňcích do hry.
Generované lokace, stealth prvky, obírání nepřátel a truhel. Příliš složité ovládání.
s