Command & Conquer
Vývojář:
Rok vydání:
Velikost:
Počet stažení:
Doplňky do hry:
Ke stažení:
Westwood Studios
1995
14,2MB

ZDE
STÁHNOUT ZDARMA ZDE

C&C byl prvním nástupcem Duny 2 a jeho prvky RTS jsou používány víceméně dodnes. Později se do názvu dosadil Tiberian Dawn, aby se první díl lépe odlišil od celé série.

Děj se odehrává v alternativní časové linii pozdních devadesátých let 20. století a zavede hráče do globalizovaného světa, který je rozdělen na dvě soupeřící frakce - Global Defense Initiative (GDI) a Brotherhood of Nod (NOD). Jedinou surovinou je tajemná mimozemská substance, zvaná tibérium, která se rozrůstá po Zemi a obě frakce na ni staví svou ekonomiku. Hra končí vítězstvím GDI.

Principy hry jsou podobné jako u modernějších strategií. Po pravé straně je mapa a pod ní aktuálně dostupné stavby, jednotky a energie. Obě frakce mají své jedinečné budovy, vojáky, vlastní superzbraň i bojovou strategii. GDI se spoléhá na sílu a brnění na úkor vyšších výrobních nákladů a pomalejšího pohybu. NOD spoléhá na kombinaci početní převahy, vynikající rychlosti a nekonvenční taktiky, obvykle na úkor menší palebné síly a výdrže. Základem je založení základny speciálním stavebním vozidlem MCV. Poté je třeba začít těžit rudu Harvestrem, opevnit se a vybudovat si armádu na útok.

Rozlišení je nízké, ale grafika i přes to dost detailní. Detailní hlavně v tom, že například po výbuchu se objeví kráter a kolem hoří tráva, po zničení budov nebo vozidel z nich vylezou vojáci, vozidla mohou přejíždět pěšáky a podobně. Tyto detaily tvoří výsledný dojem, který je veskrze pozitivní. Navíc je potřeba vypíchnout, že C&C má hned několik prvků z mnohem modernějších strategií. Mezi příjemné mechanismy patří třeba to, že je možné ovládat defakto neomezené množství jednotek současně, nebo že je možné používat klávesové zkratky na rychlé označování skupinek jednotek 1-9. Třeba oblíbený Warcraft takové věci nepodporuje a oproti C&C působí jen jako chudý příbuzný. Zvuky jsou na svou dobu kvalitní. Původní CD verze na počítačích obsahovala hrané i CGI renderované videa před misema a hudbu během hry. Verze ke stažení je ořezaná a kvůli nižší velikosti tyhle prvky neobsahuje.
Spousta pěkných detailů, herní mechanismy které obstojí i dnes, hratelnost. Nižší rozlišení.