Vítejte na Smetišti starých DOS her! Co vše tady najdete?
03.12.2022 l Autor: Keeper
Přečteno: 61x
Web Smetiště her je tady už relativně dlouho. Pamatuju si to jako včera, když jsem zveřejnil roku 2010 malinký web dělaný v obyčejném html editoru s jednoduchou grafikou. Dlouhodobě se zajímám o staré retro hry. Nejen kvůli nostalgickému závanu vzpomínek, ale i proto, že jsou mnohdy dělané více srdcem, než s vidinou co největšího zisku, tak jako to bývá většinou dnes. A už od dětství, kdy jsem nárazově četl časopis Score, mě zaujalo, že je možné sdělovat vlastní názory a dojmy z her veřejnosti.

Po nějakých pěti letech přišel upgrade grafiky i obsahu a v posledním roce své existence byl ještě vyleštěn. Pořád to nebylo nic extra - technologicky čistý amatérismus, ale přece jen snaha posunout se byla vidět.

Tak a teď se můžeme přesunout z minulosti do současnosti. V druhé polovině roku 2022, tedy po asi sedmi letech od upgradu, jsem se rozhodl začít opět od znova. Bylo to celkem unáhlené rozhodnutí. Web byl původně závislý na několika funkcích jiných poskytovatelů a jelikož byl jejich provoz ukončen, rozhoupal jsem se ke změně. Nový web, který jsem s dohledem talentovaného pomocníka vytvořil, vznikal převážně v říjnu a listopadu. Od prosince už běží oficiálně, i když změn bude ještě minimálně do konce roku několik. Je psaný výhradně ručně a obsahuje php, mysql a javascript.

A teď k podstatě tohoto článku.. Co tady na webu lze najít? Je fér asi začít tím nejdůležitějším. Web se zaměřuje na staré retro hry, které lze vyhledat přes rubriku herní žánry, abecedu nebo vyhledávací pole z menu. Samotné tituly obsahují textový popis s mým názorem, shrnutí pozitivních a negativních informací, gameplayem a screenshoty. V hlavičce hry je možné rozkliknout hlasovací okénko, kde lze hodnotit jednou až pěti hvězdami. Popřípadě rozkliknout kartu s doplňky, kde lze najít nějaké tipy, doplňující soubory jako například manuál nebo návod, rozvržení ovládání, CD nebo disketové obaly a cheaty.

Dále jsou na webu nějaké informace o DosBoxu, který je základním stavebním kamenem pro hraní starých her. Herní hudba může být taky zajímavá rubrika, kde lze najít důvěrně známé a podle mě velmi chytlavé melodie. Pak je tu diskuze, kde je možné sdělit například nějakou připomínku k webu, popřípadě si nechat poradit s nějakou konkrétní hrou. Poslední věcí a asi největší novinkou je rubrika s články jako je tento. Existuje spousta témat spojených se starými hrami, ke kterým bych se rád vyjádřil, ale neměl bych je kam dát. Proto tato možnost. Chtěl bych zde časem napsat něco o hrách na starý Gameboy, NES, nebo Playstation. A nebo taky nějakou čestnou zmínku o nových titulech ze Steamu hrajících na nostalgickou retro notu, které jsou čím dál víc populární.

To už by pro dnešek bylo vše. Děkuji za případnou přízeň a budu moc rád, když nezapomenete a budete se zpětně vracet. To je pro mě největší odměna. Díky a hrajte staré hry!Takže co tady najdete?

- Retro hry ke stažení zdarma!
- Textový popis a mnou sepsaný názor na daný titul, včetně gameplaye, screenshotů a základních informací
- Doplňující informace, které jinde nenajdete. Lze je rozkliknout v záhlaví s danou hrou.
- V záhlaví se hrou je také možnost pomocí hlasování 1-5 hvězd hodnotit.
- Soundtracky ze starých her, neboli herní hudba.
- Diskuze, kde se lze podělit s ostatními o cokoliv. Nebo si jen nechat poradit.
- Články na různé témata zaměřující se na retro hry.