ION FURY - Dukova vnučka v plné polní a skvělé formě!
19.12.2022 l Autor: Keeper
Přečteno: 118x
Říkal někdo, že staré retro střílečky jsou přežitek, který dnes už nikoho nezajímá? Že už dávno nejsou v kurzu? Před deseti, patnácti lety, kdy grafika byla dle mého názoru na vrcholu, možná. Od té doby ale uplynulo hodně vody a svět se trochu změnil. Nové FPS hry už není tolik kam posouvat, grafika, ale i mechaniky jsou rok co rok podobné. A tak se objevil nový, vlastně staronový herní žánr - Boomershootery. Co to znamená? Ve zkratce to jsou nově vydané hry ve staré, hnusné grafice pro senilní páprdy, kteří pamatují dinosaury. Alespoň podle určité části mladšího obyvatelstva. Světe div se, u hráčů to má úspěch a to nejen u pamětníků.

Nehrál jsem ani zdaleka všechny hry podobného typu. Vlastně jsem jich hrál jen několik, ale Ion Fury je podle mě to nejlepší, co v tomto odvětví vzniklo. Jedná se o klasickou střílečku podobnou těm z poloviny devadesátek. Znáte tu né moc známou střílečku s tím hláškujícím blonďatým kulturistou a nepřátelskýma policejníma prasatama? Prej se jmenuje Duke Nukem 3D.. Tak k ní to má svým vizuálem asi nejblíž.

Jakpak by ne, i když vyšla v roce 2019, vývojáři z Voidpointu ji vytvořili ve slavném Build Enginu. Ano, na tomhle Build Enginu, který poháněl Duka, Blooda, Redneck Rampage, nebo Shadow Warriora. Samé pecky.. Mňam. Samozřejmě ve své poslední verzi, která podporovala voxely, nebo různé grafické efekty. A voxelů je tady, hlavně v dekoracích budov, opravdu hodně. Hra běží sice na starém enginu, ale není ochuzena o moderní prvky. Běží ve vysokém rozlišení na Windows, obsahuje Mouse Look a dnes už standardní WASD rozložení kláves.

V Ion Fury převezmete hráč roli Shelly Harrison, přezdívané "Bombshell". Je to expertka na likvidaci bomb společnosti Global Defense Force. Dr. Jadus Heskel je vůdce transhumanistického kultu, který chce zničit futuristické město Neo DC. Sám by to nezvládl a tak si na pomoc "sestavuje" armádu kyberneticky vylepšených vojáků. Shelly má za úkol město ochránit a zároveň Heskela zlikvidovat.

Příběh není to hlavní oč tu běží. Vlastně je až příliš svazovaný tvrzeními z minulého století, že příběh ve hře je jako příběh v po.. No nic. Vlastně těžko říct, o kolik by to šlo udělat v této retro technologii líp. Kvůli zastaralé technologii mě štvaly ještě další dvě věci. Házení a střílení explodujících předmětů je tady kvůli téměř neexistující fyzice stejně blbé jako kdysi. Limity enginu jsou jasně viditelné i u nepřátel, které jste zapálili. Když se v zápětí skryjete za rohem, může se stát, že jen tak neshoří, dokud je nebudete mít v blízkosti na očích. Engine pracuje jen s předměty, které se vykreslují aktuálně na obrazovce, aby nezatěžovaly počítač. Něco podobného funguje defakto dodnes, ale v nesrovnatelně benevolentnější míře, takže hráč ani nic nepozná.

Tohle jsou ale zanedbatelné chybičky, protože běžný hráč, který zažil podobné hry v době minulé ví, že to je prostě vlastnost technologie. Pozitivní věci tady ale drtivě vyhrávají. Hra má fantastický design úrovní, lokace dávají většinou logiku, jsou dostatečně rozmanité. Zbraní je taky dostatek a vlastně jsou až překvapivě velmi dobře zvolené, nadesignované a zábavné. Na konci každé epizody je Boss Fight, který je, troufám si tvrdit, opravdovou výzvou a vyvrcholením dané úrovně. Ehm, asi bych měl volit občas lepší slova popisující tuto hru.

Nezbývá mi než hru doporučit. Pro milovníky starých stříleček je to povinnost, protože dostanete přesne to co očekáváte. Pro moderní hráče multiplayerových klání v Call of Duty to asi není to pravé ořechové, ale kdyby náhodou chtěli nějakou retro záležitost zkusit, je pro ně Ion Fury určitě přívětivější, než původní hry. A já už čekám na vytoužené, slibované a několikrát odložené DLC Aftershock a podobně slibně vypadající pokračování Phantom Fury.